Dziecięca rozwojowa piątka #1

Dziecięca rozwojowa piątka #1

Opublikowany

"Nowe technologie w życiu dziecka są w obecnych czasach nieodłącznym towarzyszem zabaw. Małe dziecko doskonale potrafi obsługiwać wszelkie urządzenia, które same w sobie są już dla niego motywacją do zabawy i nauki" - twierdzi Anna Jarzębak, oligofrenopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju, na co dzień wychowawca w przedszkolu specjalnym.

1. Zabawa z dzieckiem powinna uczyć go otaczającego świata. To właśnie zabawa jest pierwszą formą wchodzenia w relację z drugim człowiekiem, dlatego też pełni funkcję treningu umiejętności społecznych. Zabawa to okazja do nawiązania kontaktu z rówieśnikami, pierwszych przyjaźni. Dzięki zabawie dziecko poznaje również zasady, takie jak naprzemienność, uczy się czekać na swoją kolej i zauważać inne osoby wokół siebie. Zabawa tematyczna pozwala na lepsze zrozumienie sytuacji życia codziennego, jak np. zabawa w zakupy. Dzięki zabawom konstrukcyjnym rozwija się planowanie ruchowe. Zabawy muzyczno-ruchowe pomagają, m.in. usprawniać naśladownictwo, a także dużą motorykę. Zabawa to również radość przeżywania czasu dzieciństwa, kiedy wszystko wokół jest tak bardzo ciekawe, warte poznania. Na zakończenie krótki cytat Thomasa B. Brazeltona, który w pełni oddaje rolę zabawy w życiu dziecka: „Zabawa to praca dziecka. Dzięki niej ma ono okazję ponownie przeżywać swoje doświadczenia, zadawać pytania dotyczące świata i - przede wszystkim - odgrywać swoje marzenia”.

2. Nowe technologie w życiu dziecka są w obecnych czasach nieodłącznym towarzyszem zabaw. Małe dziecko doskonale potrafi obsługiwać wszelkie urządzenia, które same w sobie są już dla niego motywacją do zabawy i nauki. Nowoczesne technologie są przydatne w nauczaniu poprzez zabawę, utrwalając osiągnięte przez dziecko umiejętności. Niemniej jednak - jak we wszystkim - zalecam złoty środek. Kolorowe ekrany, choć  bardzo użyteczne, nigdy nie zastąpią kontaktu z drugim człowiekiem i uwagi, której dziecko tak bardzo potrzebuje. Dając dziecku swój czas, dajemy mu najwięcej.

3. Sposób na udany rodzinny czas to bycie razem i robienie tego, co się lubi. W obecnych czasach jest organizowanych mnóstwo warsztatów dla dzieci, wydarzeń, powstają nowe sale zabaw, miejsca, które zachęcają z każdej strony nowymi atrakcjami. Wystarczą tylko chęci, a miejsca na dobrą zabawę z pewnością się znajdą! Ważne, by tym czasem cieszyć się wspólnie.
4. Prawidłowe stymulowanie rozwoju dziecka to  holistyczne spojrzenie na to zagadnienie. Bardzo ważne jest, aby zapewnić dziecku dużo ruchu, aby mogło ono usprawniać dużą motorykę oraz równowagę dynamiczną. Ciekawą propozycją są również wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne, które usprawnią m.in. małą motorykę. Mówiąc o prawidłowym stymulowaniu rozwoju dziecka należy pamiętać o samodzielności. Tak ważne jest, by uczyć dziecko samodzielności już od najmłodszych lat przy okazji czynności życia codziennego. Powinno się zwrócić uwagę na rozwój umiejętności społecznych. W obecnych czasach dzieci bardzo często uczęszczają na wiele zajęć dodatkowych. Na pierwszym planie znalazło się stymulowanie funkcji poznawczych. Coraz mniej czasu dzieci spędzają ze swoimi rówieśnikami, poza przedszkolem oraz szkołą. Warto byłoby wygospodarować ten czas swobody dla dziecka, by mogło pobawić się z rówieśnikami, a dzięki temu uczyło się relacji z drugim człowiekiem i nawiązywało przyjaźnie.

5. Dobre praktyki w komunikacji z dzieckiem to nawiązanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy oraz zwrócenie uwagi na to, czy komunikat słowny jest dla dziecka zrozumiały, jasny i rzeczowy. Często dorośli skarżą się, że dzieci nie słuchają, co się do nich mówi. To prawda, kiedy dziecko zajęte jest zabawą, a wokoło jest głośno, nadmiar bodźców przeszkadza w zrozumieniu. Dzieci w obecnych czasach mają duże trudności w zakresie koncentracji i podzielności uwagi. Nie krzycz. Nawiąż kontakt wzrokowy i w sposób jasny przekaż dziecku to, na czym Ci zależy. W komunikacji ważne jest, aby nauczyć dziecko komunikowania o swoich potrzebach, uczuciach, tak żeby wiedziało, że może do nas zawsze przyjść i liczyć na to, że zostanie przez nas wysłuchane. Słuchanie w komunikacji to kolejna ważna kwestia. Jeśli dziecko będzie wiedziało, że interesujemy się jego problemami, będzie częściej przychodziło do nas i szukało u nas wsparcia. W komunikacji ważne jest również słuchanie tego, co druga osoba ma nam do powiedzenia i nie przerywanie. Dzięki temu uczymy dziecka szacunku do drugiej osoby. 
<b>Anna Jarzębak</b> - oligofrenopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju, na co dzień wychowawca w przedszkolu specjalnym.

Anna Jarzębak - oligofrenopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju, na co dzień wychowawca w przedszkolu specjalnym.

Udostępnij

Aktywności Akademii Duckie Deck wspierają cztery obszary rozwoju dzieci

Umiejętności społeczno-emocjonalne, kreatywność, analityczne myślenie i praktyczne działanie to obszary rozwoju umysłowego dziecka, wsparcie których gwarantują warsztaty i aktywności tworzące Akademię Duckie Deck. W celu zapewnienia najwyższego poziomu tworzonych atrakcji, wszystkie scenariusze powstają z udziałem dziecięcych psychologów i pedagogów. Zapewnia to odpowiednie proporcje pomiędzy czystą zabawą a wartościami edukacyjnymi. Już 24 i 25 marca Centrum Kreatywności Targowa 56, partner wydarzenia, zamieni się w wielki plac zabaw, pełen eksperymentów, majsterkowania i nowych technologii dla najmłodszych i ich rodziców. Dziś, 12 marca ruszają zapisy na warsztaty, które są jedną z aktywności przygotowanych dla odwiedzających Akademię Duckie Deck.