Pomysł na weekend z dziećmi - raport Instytutu Monitorowania Mediów i Duckie Deck

Pomysł na weekend z dziećmi - raport Instytutu Monitorowania Mediów i Duckie Deck

Opublikowany

Rodzicielstwo to praca 24/7 – bez dni wolnych, świąt, urlopów i zwolnień. A jednak nikt z kalendarza nie wykreśla weekendów, które chcemy odpowiednio zagospodarować, najchętniej łącząc wypoczynek z wartościowo spędzonym czasem z dziećmi.

Gdzie w Internecie rodzice szukają inspiracji na weekendowe spędzenie czasu z dziećmi? W których miastach rodzice najaktywniej poszukują i dzielą się pomysłami na sobotnio-niedzielne rodzinne aktywności? I w końcu, po które sprawdzone pomysły sięgają najczęściej?

Nagranie zrealizowano dzięki uprzejmości kawiarni Kawa & Zabawa.

Weekend z dziećmi – internetowe inspiracje

Według danych Instytutu Monitorowania Mediów od początku grudnia powstało ponad 3 tysiące publikacji w sieci – wszystko w kontekście pomysłów na weekend z dziećmi. Najwięcej treści pojawia się na portalach i blogach (ponad 60 proc. zmonitorowanych publikacji) oraz na Facebooku (30 proc.). Mniej informacji pojawiło się na Instagramie i forach internetowych. Twitter został praktycznie pominięty jako platforma do rozmów na ten temat. 
Publikacje w podziale na media_IMM_Duckie Deck.png
Na portalach oraz blogach znajdują się przede wszystkim listy najciekawszych propozycji weekendowych aktywności z dziećmi oraz treści poradnikowe. „10 najlepszych restauracji w Warszawie przystosowanych do potrzeb dzieci”, „Atrakcje plenerowe, opera czy kino? Zobacz, dokąd wybrać się z dzieckiem”, „Najlepsze formy spędzania czasu rodziców z dzieckiem”, „10 pomysłów jak spędzić ferie w mieście” – wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać odpowiednią frazę, aby w odpowiedzi dostać liczne artykuły ze wskazówkami. Będą to nie tylko dziennikarskie inspiracje czy sprawdzone przez blogerów miejsca i wydarzenia, lecz także zalecenia ekspertów, sugerujących np. aktywność na świeżym powietrzu jako sposób na budowanie odporności dziecka.

Sprawdzone rozwiązania

W zestawieniu najczęściej pojawiających się pomysłów na atrakcyjny weekend z dziećmi królują wszelkiego rodzaju warsztaty i zajęcia kreatywne dla najmłodszych. Wśród zmonitorowanych propozycji znajdują się zajęcia plastyczne, kulinarne czy teatralne. Można jednak również trafić na zaproszenia na warsztaty nieco mniej typowe, jak te dotyczące edukacji kosmicznej, tematyki pieniądza i podatków oraz tańca na wrotkach.
Liczba publikacji według wzmiankowanych aktywności_IMM_Duckie Deck.png
Dalej, w kontekście weekendowych aktywności dla dzieci, najczęściej w Internecie pisze się o spacerach, wyjazdach, czasie spędzonym w parku czy wyjściu do teatru lub kina. Poza tym, podobne propozycje często profilowane są według atrakcji dostępnych w danym mieście. Najwięcej publikacji dotyczy Warszawy (35 proc.), Krakowa (28 proc.) i Poznania (15 proc.) – jednak szczególnie na Facebooku można także znaleźć oferty z małych miejscowości.
Publikacje według wzmiankowanych miast_IMM_Duckie Deck.png

Facebook to popularne miejsce w sieci, gdzie pojawiają się posty rodziców, którzy szukają odpowiednich dla dzieci miejsc wyjazdowych oraz kids friendly restauracji w rodzinnym lub odwiedzanym mieście. W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim grupy skupiające rodziców i strony typu spotted, gdzie użytkownicy mają większą pewność, że ich pytanie trafi do odpowiednich odbiorców. W zmonitorowanych przez nas postach pojawiają się zapytania o lokale, w których obsłudze nie przeszkadzają dzieci i gdzie maluchy będą miały do dyspozycji kącik zabaw, rodzice pytają także o sprawdzoną destynację weekendowego wypadu za miasto oraz sposoby na przetrwanie kilkugodzinnej jazdy samochodem z maluchami (jak na poniższym przykładzie).

Magdalena Pawłowska z Działu Komunikacji Marketingowej IMM, autorka badania

Z kolei na Instagramie IMM zmonitorował sporo treści, które stanowią rekomendację odwiedzonych miejsc lub przetestowanych zajęć. Rodzice, którym udało się znaleźć dobry pomysł na weekend z dzieckiem, chętnie fotografują swoje pociechy i zachęcają innych do wypróbowania konkretnych aktywności. Dużym zainteresowaniem cieszą się relacje z pobytu w restauracjach oraz domowe zabawy wymyślone przez kreatywnych rodziców.
Ponad 1,1 miliona podpowiedzi na frazę "weekend z dzieckiem" pokazuje w swoich wynikach wyszukiwarka Google. 

Ponad 1,1 miliona podpowiedzi na frazę "weekend z dzieckiem" pokazuje w swoich wynikach wyszukiwarka Google. 

Ponura rzeczywistość

123 minuty na oglądanie telewizji i 104 minuty na gry online poświęcają w weekendy dzieci. Takie wnioski znajdziemy w raporcie "Dzieci zanurzone w technologii" opracowanym przez Zymetria i Mediafarm. Jego autorzy sprawdzili zachowania dzieci wieku od 3 do 12 lat. Z kolei wnioski z badania Millward Brown - „Rodzice pod presją” - potwierdzają, że rodzice znają wartość zabawy z dzieckiem. Niestety aż ośmiu na dziesięciu ankietowanych deklaruje, że ma na co dzień mało czasu na zabawę ze swoją pociechą, a 53 proc. wprost mówi, że nie wie, jak bawić się z dzieckiem. Rodzicie wiedzą, że rzeczywistość ich dzieciństwa jest różna od dzisiejszej. Wymaga innych działań, zabaw czy środków. 

Najlepszy pomysł na rodzinny weekend

Sobota i niedziela to dni, kiedy rodzice mają szczególnie trudności z wartościowym wypełnieniem swoim pociechom czasu wolnego. Ilość zapytań w wyszukiwarce Google może sugerować, że jest im stosunkowo łatwo znaleźć takie informacje. Dlaczego jednak tak trudno odciągnąć młode osoby od ekranów urządzeń elektronicznych i spędzić dwa weekendowe dni razem w ciekawy sposób? Na przeszkodzie może stać nadmiar propozycji i brak czasu na ich merytoryczną weryfikację. Dzieci potrzebują ciągle nowych zajęć, aktywności, bodźców czy gadżetów, a rodzicom trudno nadążyć za wszystkimi nowinkami. Wnioski z badania Millward Brown - „Rodzice pod presją” - potwierdzają także, że rodzice chętnie skorzystaliby z porad, jak ciekawie organizować weekendowy czas dziecku. 

Wolny weekend jest idealną okazją do budowania i zacieśniania więzi z dzieckiem przez twórcze spędzanie czasu. Warto jeszcze w tygodniu poświęcić chwilę na zaplanowanie wspólnych aktywności, by nie musieć gorączkowo wyszukiwać ich w sobotę rano. Weekend powinien być przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wcześniejsze planowanie zagwarantuje najmłodszym świetną zabawę, a rodzicom satysfakcję z dobrze zorganizowanego rodzinnego czasu.

Iga Stanek, psycholog, Communication Specialist w Duckie Deck

Dziś coraz więcej rodziców chce spędzać czas ze swymi pociechami w sposób interesujący i w miejscach przyjaznych rodzinom. Z pomocą przychodzą organizatorzy Akademii Duckie Deck - najlepszej propozycji weekendowego spędzenia czasu dla dzieci i rodziców. W najbliższych tygodniach można ją będzie odwiedzić w Poznaniu (3-4 lutego), Wrocławiu (17-18 lutego), Krakowie (3-4 marca) i Warszawie (24-25 marca).

Dodatkowo, wszystkie rodziny z Krakowa i okolic mogą wziąć udział w organizowanych w każdy weekend twórczych warsztatach dla dzieci.
<b>Programowanie bez prądu | Roboty rysujące | Trash Toys | Maszyna Goldberga</b><br>- sprawdź ofertę warsztatów Duckie Deck

Programowanie bez prądu | Roboty rysujące | Trash Toys | Maszyna Goldberga
- sprawdź ofertę warsztatów Duckie Deck

O badaniu:
Badanie wykonano na podstawie danych z monitoringu IMM Internetu i mediów społecznościowych w okresie od 1 grudnia 2017 do 14 stycznia 2018 roku. Dane dotyczyły materiałów zawierających wzmianki o pomysłach na weekend z dziećmi z uwzględnieniem dodatkowych kontekstów (miejscowości, typu aktywności).

Autorka badania: 
Magdalena Pawłowska | mpawlowska@imm.com.pl | tel.: +48 22 378 37 50

Instytut Monitorowania Mediów oraz Duckie Deck wyrażają zgodę na publikację raportu, wyników badań i dołączonych do nich materiałów graficznych pod warunkiem podania źródła: „Instytut Monitorowania Mediów” oraz "Duckie Deck".

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Liczba_publikacji_wed_ug_wzmiankowanych_aktywnos_ci_IMM_Duckie_Deck.png

grafika | 31,9 KB

Pobierz
Publikacje_wed_ug_wzmiankowanych_miast_IMM_Duckie_Deck.png

grafika | 78,7 KB

Pobierz
Publikacje_w_podziale_na_media_IMM_Duckie_Deck.png

grafika | 37,4 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Patronat Duckie Deck: "35 maja", Erich Kästner

temu

Wydawnictwo Jung-off-ska przedstawia klasykę literatury dziecięcej z pięknymi ilustracjami Joanny Rusinek. Patronat nad wydawnictwem "35 maja" Ericha Kästnera objął Duckie Deck.
Duckie Deck nagrodzony "Dźwigaczem Kultury"

temu

Już po raz szósty Krakowskie Biuro Festiwalowe wyróżniło swoich partnerów i sponsorów, przyznając im "Dźwigacze Kultury" – symbol tego, jak ważne dla rozwoju kultury jest wsparcie biznesu i mediów. Wśród wyróżnionych partnerów Krakowskiego Biura Festiwalowego znalazła się firma Duckie Deck.
Odświeżona graficznie Akademia Duckie Deck obiera kierunek na Wrocław

temu

Akademia Duckie Deck to projekt, którego autorzy za każdym razem pragną zaskakiwać rodziny nowościami. Każda edycja to nowe pomysły, produkty, nowinki technologiczne i aktywności, gwarantujące ciekawe, kreatywne i aktywne spędzenie czasu dzieci i ich rodziców. Zmiana dotknęła także graficzny wymiar projektu. Odświeżono logo, wprowadzono nową identyfikację wizualną i stworzono nową, przyjazną rodzicom stronę internetową. Już 17 i 18 lutego Wrocławski Park Technologiczny, partner wydarzenia, zamieni się w wielki plac zabaw, pełen eksperymentów, majsterkowania i nowych technologii dla najmłodszych i ich rodziców. Dziś, 5 lutego ruszają zapisy na warsztaty, które są jedną z aktywności przygotowanych dla odwiedzających Akademię Duckie Deck.
Zmieniamy się dla Was

temu

Postanowiliśmy odświeżyć naszą markę, poddając liftingowi logo oraz wprowadzając nową identyfikację wizualną i claim - Quack the system! Modernizacja wizerunku to znak zmian, jakie zachodzą w firmie w ostatnich miesiącach i jeden z elementów strategii Duckie Deck na najbliższe lata. Zmiana ta jest także odzwierciedleniem misji, która przyświeca nam każdego dnia podczas tworzenia wydarzeń, warsztatów, aplikacji, gier oraz serwisów internetowych dla dzieci i rodziców.

Dziecięce e-listy do Świętego Mikołaja - świąteczny raport Instytutu Monitorowania Mediów i Duckie Deck

Grudzień to zdecydowanie najbardziej intensywny sezon prezentowy w całym roku. Potwierdzają to dane z monitoringu Internetu i mediów społecznościowych opracowane przez Instytut Monitorowania Mediów. Z analizy wynika, że 34 proc. wszystkich publikacji na temat prezentów powstaje właśnie podczas ostatniego miesiąca roku.